Jak poznać dobrego fachowca.

Twoja rogówka jest brudna i przykrywasz ją by goście nie widzieli na czym siedzą. Twój dywan ma tyle plam, że sama nie pamiętasz jaki jest jego kolor.  Decydujesz się na pranie. Super, ale co dalej?

Firm które zajmują się praniem i odświeżaniem kompletów wypoczynkowych, dywanów, wykładzin i podobnych,  z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej. Niestety wraz z ilością osób zajmujących się wykonywaniem tych usług, nie podnosi się jakość oferowanych usług. Bardzo często fachowiec oferujący usługę korzysta z środków chemicznych, o których działaniu tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia.  Dobiera zły środek do określonego rodzaju materiału, przez co efekt końcowy jest albo mizerny albo wręcz tragiczny (materiał ulega zniszczeniu).

Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed wynajęciem firmy zajmującej się praniem ekstrakcyjnym.

Po pierwsze – kompetencje.

Wynajmując firmę lub osobę do wyczyszczenia Twojego kompletu wypoczynkowego, zapytaj fachowca na jakich środkach chemicznych pracuje. Sprawdź czy ma podstawową wiedzę o ich działaniu, gdyż źle dobrany środek zamiast pomoc zniszczy Twoją kanapę. Najlepiej byłoby, gdyby Pan/Pani, która przyjedzie wykonać usługę posiadała szkolenie lub kurs z zakresu wykonywanych czynności.  I nie daj sobie wmówić, że nie potrzebny jest taki kurs lub, że nikt ich nie robi u nas. Czy bez posiadania prawo jazd można jeździć samochodem? Nie. Kursy organizują różne firmy i nie kosztują milionów.

Po drugie – środki chemiczne.

Na rynku jest ogrom firm zajmujących się produkcją środków chemicznych służących do prania ekstrakcyjnego. Jednak naprawdę profesjonalne środki dające dobre efekty produkuje raptem kilka firm i często nie są to wcale to z najlepszym marketingiem. Zatem uczulam byś sprawdził/ła czy czasem osoba, która pierze Twój dywan nie używa jakiś podejrzanych środków typu „No Name”. Dlaczego? Podam przykłady z jakimi się spotkałem:

Po wypraniu kompletu ODTŁUSZCZACZEM „Meglio” białe oparcia boczne pewnej miłej Pani zrobiły się zielone. Pan wykonujący usługę stwierdził, że to wina jej narożnika, a nie jego środka.

Wypalone dziury i przebarwione panele na podłodze po zaledwie kilku kroplach środka chemicznego. Czym zatem Pan prał komplet???!!!

Szorstkie runo dywanu bawełnianego, które ewidentnie zostało zniszczone poprzez pranie źle dobranym środkiem chemicznym.

Odklejona podsufitka w samochodzie osobowym – efekt prania ekstrakcyjnego tejże podsufitki.

Pofalowany dywan, którego nie da się wyprostować.

Żółte lub brązowe plamy pojawiające się po praniu, wyblakły kolor tapicerki i tak dalej i tak dalej.

Niestety wszystkie z powyżej wymienionych przykładów są prawdziwe i osobiście z nimi się spotkałem, dlatego uważaj komu powierzasz pranie swojego kompletu.

Z kolei niektóre osoby, używają do prania zwykłego proszku do prania w pralce, tartego szarego mydła, płynów do mycia typu „Ludwik” lub innych wynalazków.

Bądź dociekliwy nie bój się tego.

Po trzecie – wiedza.

Sprawdź czy Pan/Pani wie przed przystąpieniem do prania z jakim materiałem ma do czynienia, gdyż jest kilka rodzajów materiałów. By nie zagłębiać się za mocno ogólnie powiem iż materiały użyte do produkcji tapicerki lub dywanów dzielimy na naturalne i syntetyczne.

W zależności od rodzaju włókna i stopnia zabrudzenia należy dobrać odpowiedni prespray, oraz środek do ekstrakcji.

rodzaj włókna 

zakres pH

polipropylen PP

3 – 11

poliamid PA

4 – 10

poliamid impregnowany

4 – 9,5

wełna

3 – 8

Istotne są tutaj wartości PH materiału oraz środka chemicznego, tabela przedstawia z jakim zakresem PH środka chemicznego można operować na danym materiale. Generalnie użycie środka o PH 10 na dywanie wełnianym może doprowadzić do spalenia włosia.

Sprawdź czy Pan/Pani przeprowadzi test stabilności kolorów nim przystąpi do prania. Jeśli tego nie zrobi zrezygnuj z usług takiej osoby. Nikt nigdy nie da Ci 100% pewności, że środek chemiczny nie zareaguje z Twoim kompletem w sposób przeciwny do pożądanego.

Po czwarte – czystość.

W domu po wykonaniu usługi powinno być tak samo czysto jak i przed jej wykonaniem. Podłoga i wszystkie elementy mieszkania, które podczas prania mogą zostać zachlapane powinny zostać przykryte. W każdym miejscu, gdzie znajduję się wiaderko z woda powinien być ręcznik tak by szybko i sprawnie w razie wylania wody wytrzeć wodę.  Po wykonaniu usługi fachowiec powinien powycierać po sobie, każdą mokra plamę.  I przede wszystkim sytuacje w której osoba wykonująca usługę prosi o pożyczenie ręcznika, odkurzacza lub czegokolwiek jest NIEDOPUSZCZALNA. Pamiętaj, że pracujemy na CHEMII, a nie na środkach naturalnych i super bezpiecznych.

Etapy prania ekstrakcyjnego.

  • Odkurzyć dokładnie dywan
  • Usunąć plamy tłuste, gumę do żucia itp.
  • Spryskać dywan presprayem i odczekać kilka minut
  • Płukać ekstrakcyjne
  • Zaczesać dywan w jednym kierunku
  • Zadbać o warunki do schnięcia

Powyższe punkty stanowią podstawowy wzór czynności jakie powinien wykonać fachowiec wykonujący usługę w Twoim domu.

Po piąte – uczciwość.

Żyjemy w czasach takich a nie innych. Wymagania i świadomość klienta idzie w górę, niestety poziom usług i uczciwość usługodawców nie zawsze. Na rynku jest sporo firm zajmujących się praniem i czyszczeniem tapicerki. Jedne z tych firm są kierowane przez rzetelne, pracowite i uczciwe osoby, z kolei inne cóż, nastawione są na zysk.  Schemat jest często dość podobny. Staranie o dofinansowanie, kupno taniego sprzętu kombinowanie z środkami wątpliwej jakości.  Utrzymanie firmy przez dwa lata w tym czasie dana osoba wykona kilka usług przy okazji niszcząc opinię całej branży. Po wymaganym okresie prowadzenia firmy zaprzestaje się prowadzenia działalności sprzedaje się sprzęt i kasa zostaje w kieszeni.

Trudno tu mówić o prawdziwej i uczciwej  chęci zarobku.

Jak w każdej branży możesz trafić na prawdziwego fachowca lub fachowca z „Usterki”. Ty jednak sam decydujesz o tym komu powierzysz czyszczenie dywanów lub rogówki w Twoim domu.

 

Pranie ekstrakcyjne – na czym polega?