Pranie ekstrakcyjne – na czym polega?

Czyszczenie ekstrakcyjne polega na natrysku detergentu na czyszczoną powierzchnię, a następnie odessanie go wraz z brudem. Można taką metoda czyścić wykładziny dywanowe, dywany, tapicerki, a nawet innego rodzaju dekoracyjne materiały tekstylne, takie jak kotary. Czyszczenie przeprowadza się maszyną ekstrakcyjną (natryskowo-ssącą), zwaną popularnie ekstraktorem.

Czynności do wykonania:

  • Odkurzyć dokładnie dywan
  • Usunąć plamy tłuste, gumę do żucia itp.
  • Spryskać dywan presprayem i odczekać kilka minut
  • Płukać ekstrakcyjnie
  • Zaczesać dywan w jednym kierunku
  • Zadbać o warunki do schnięcia

Czyszczenie rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia dywanu odkurzaczem z elektro-szczotką. Etap ten jest niezbędny i ma na celu pozbycie się wolnych zabrudzeń oraz przeczesanie włókien. Jeśli istnieje taka możliwość można wytrzepać dywan ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny.

Następnie należy rozpuścić brud, zanim zostanie on wypłukany. W czyszczeniu ekstrakcyjnym pomiędzy natryskiem, a odsysaniem detergentu mijają sekundy. Detergenty używane w maszynach ekstrakcyjnych są dość delikatne. W związku z tym, ze względu na krótki czas działania i delikatny charakter detergentów nie można liczyć, że rozpuścimy skutecznie silne zabrudzenia.

Dlatego czyszczenie ekstrakcyjne składa się z dwóch faz:

  • rozpuszczenie brudu przy użyciu tzw. presprayu
  • wypłukanie ekstrakcyjne rozpuszczonego brudu

Prespray natryskuje się przy użyciu specjalnego spryskiwacza przepływowego, lub elektrycznego. W przypadku wykładzin nakłada się orientacyjnie jeden litr roztworu na około 10m2. Tę ilość trzeba zwiększyć w przypadku wykładzin o ciężkim runie, lub bardzo silnie zabrudzonych. Jeśli zajdzie taka potrzeba trzeba należy użyć specjalistycznych odplamiaczy.

W zależności od rodzaju włókna i stopnia zabrudzenia należy dobrać odpowiedni prespray, oraz środek do ekstrakcji.

rodzaj włókna 

zakres pH

polipropylen PP

3 – 11

poliamid PA 

4 – 10

poliamid impregnowany

4 – 9,5

wełna

3 – 8

Przy doborze presprayu należy pamiętać o ryzyku destabilizacji koloru wykładziny. W celu upewnienia się, ze można bezpiecznie czyścić danym środkiem, należy wykonać tzw. niebieski test stabilności kolorów.

Po rozpuszczeniu brudu należy go usunąć z dywanu. Najskuteczniejszą metodą jest wypłukanie i odsysanie brudu.

Ostatnim zabiegiem na zakończenie jest zaczesanie dywanu i jego wysuszenie. Zaczesanie ma szczególne znaczenie przy wykładzinach z ciętym włóknem oraz tkanych, gdyż w zależności od kierunku zaczesania zmieniają one odcień.