Czyszczenie ekstrakcyjne polega na natrysku detergentu na czyszczoną powierzchnię, a następnie odessanie go wraz z brudem. Można taką metoda czyścić wykładziny dywanowe, dywany, tapicerki, a nawet innego rodzaju dekoracyjne materiały tekstylne, takie jak kotary. Czyszczenie przeprowadza się maszyną ekstrakcyjną (natryskowo-ssącą), zwaną popularnie ekstraktorem.
Czynności do wykonania:
- Odkurzyć dokładnie dywan
- Usunąć plamy tłuste, gumę do żucia itp.
- Spryskać dywan presprayem i odczekać kilka minut
- Płukać ekstrakcyjnie
- Zaczesać dywan w jednym kierunku
- Zadbać o warunki do schnięcia
Czyszczenie rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia dywanu odkurzaczem z elektro-szczotką. Etap ten jest niezbędny i ma na celu pozbycie się wolnych zabrudzeń oraz przeczesanie włókien. Jeśli istnieje taka możliwość można wytrzepać dywan ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny.
Następnie należy rozpuścić brud, zanim zostanie on wypłukany. W czyszczeniu ekstrakcyjnym pomiędzy natryskiem, a odsysaniem detergentu mijają sekundy. Detergenty używane w maszynach ekstrakcyjnych są dość delikatne. W związku z tym, ze względu na krótki czas działania i delikatny charakter detergentów nie można liczyć, że rozpuścimy skutecznie silne zabrudzenia.
Dlatego czyszczenie ekstrakcyjne składa się z dwóch faz:
- rozpuszczenie brudu przy użyciu tzw. presprayu
- wypłukanie ekstrakcyjne rozpuszczonego brudu
Prespray natryskuje się przy użyciu specjalnego spryskiwacza przepływowego, lub elektrycznego. W przypadku wykładzin nakłada się orientacyjnie jeden litr roztworu na około 10m2. Tę ilość trzeba zwiększyć w przypadku wykładzin o ciężkim runie, lub bardzo silnie zabrudzonych. Jeśli zajdzie taka potrzeba trzeba należy użyć specjalistycznych odplamiaczy.
W zależności od rodzaju włókna i stopnia zabrudzenia należy dobrać odpowiedni prespray, oraz środek do ekstrakcji.
rodzaj włókna |
zakres pH |
polipropylen PP |
3 – 11 |
poliamid PA |
4 – 10 |
poliamid impregnowany |
4 – 9,5 |
wełna |
3 – 8 |
Przy doborze presprayu należy pamiętać o ryzyku destabilizacji koloru wykładziny. W celu upewnienia się, ze można bezpiecznie czyścić danym środkiem, należy wykonać tzw. niebieski test stabilności kolorów.
Po rozpuszczeniu brudu należy go usunąć z dywanu. Najskuteczniejszą metodą jest wypłukanie i odsysanie brudu.
Ostatnim zabiegiem na zakończenie jest zaczesanie dywanu i jego wysuszenie. Zaczesanie ma szczególne znaczenie przy wykładzinach z ciętym włóknem oraz tkanych, gdyż w zależności od kierunku zaczesania zmieniają one odcień.