Prespray.

Prespray stosuje się do WSTĘPNEGO ROZPUSZCZENIA BRUDU – natryskuje na czyszczoną powierzchnię i pozostawia na krótki czas. Po kilkunastu minutach, przystępuje się do prania ekstrakcyjnego. Łagodne detergenty przeznaczone do płukania ekstrakcyjnego, nie są w stanie zadziałać na szczególnie oporny brud – tłusty i głęboko wtarty. I właśnie z tego powodu stosuje się prespray.

Prespray’e zawierają substancje rozpuszczające brud oraz detergenty, usuwające tłuste zabrudzenia. Dodatkowo w skład prespray’ów wchodzą środki oddzielające nierozpuszczalny brud od włókna dywanu i zapobiegają ich ponownemu osadzaniu się na czyszczonej powierzchni. Ponadto prespray’e mają wyższe pH niż gotowe do użycia roztwory do ekstrakcji.

Środki czyszczące posiadające zasadowy odczyn o wartości pH między 9.5 a 10.5 są  bardziej skuteczne przy czyszczeniu niż te o neutralnym pH. Usuwają zabrudzenia białkowe i kwaśne oraz powodują rozkład cząsteczek tłuszczu na elementy rozpuszczalne w wodzie. Są bezpieczne dla większości syntetycznych włókien, natomiast w wypadku wykładzin wełnianych zalecane jest używanie łagodniejszych środków lub neutralizowanie kwaśnym środkiem użytym do płukania.

Prespray’e są droższe niż  środki do płukania ekstrakcyjnego, ponieważ ich wyprodukowanie kosztuje znacznie więcej. Ponadto prespray zaprojektowano z myślą o pozostawieniu na kilka – kilkanaście minut, aby wsiąkały w dywan. Oczywiście wcieranie ich w dywan podnosi skuteczność – stąd nakładanie prepray’u stanowi osobny etap czyszczenia.